Czy warto samemu montować części czy lepiej zlecić to fachowcowi

26-05-2020

W życiu każdego kierowcy - prędzej czy później -  przychodzi smutny czas, w którym samochód ulegnie uszkodzeniu. Życie właściciela czterech kółek wygląda jak rosyjska ruletka - nie wiemy kiedy, lecz możemy być pewni, że usterka w końcu nastąpi. Używając terminów akademickich, potencjalny stres jest wprost proporcjonalny do skomplikowania usterki, dlatego warto przygotować się i podjąć decyzję co do planu działania przed faktem dokonanym. Biorąc pod uwagę indywidualne zdolności, wiedzę motoryzacyjną, stopień usterki czy modyfikacji, jak i potencjalne koszta, spróbujemy rozstrzygnąć co jest lepsze - samodzielny montaż części samochodowych czy zlecenie tego zadania fachowcowi.

Fachowcy

Jeśli zdecydujecie się na usługi fachowców - gorąco zachęcamy do skorzystania z usług warsztatów, z którymi współpracuje nasz sklep. Dodatkowo, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze, nieodzowną częścią tego rozwiązania jest poniesienie kosztów nie tylko wymienianych części, ale również robocizny, co w niektórych przypadkach może znacznie przekroczyć wyznaczony budżet. Po drugie, jeśli nie jesteście biegli w dziedzinie motoryzacji i realiów rynku, może okazać się, że do rachunku doliczone zostaną “dodatkowe” pozycje. Nieświadomy klient często wpada w tą pułapkę.  Jednakże, ochronę przed takimi zabiegami zapewni wybór warsztatu o nieposzlakowanej opinii - listę sprawdzonych i polecanych przez nas specjalistów znajdziecie tutaj.
Solidny fachowiec - w przypadku daleko idących modyfikacji czy poważnych usterek - może stać się ostatnią deską ratunku. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli znajdujecie się pod presją czasu. Dla przykładu - jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami Mustanga i zapadnie decyzja o wymianie błotników, czy zderzaków warto oddać samochód w ręce specjalistów, którzy szybko i bezbłędnie uporają się z powierzonym zadaniem. 

Domorosła złota rączka

Jeśli z kolei chcecie wziąć sprawy w swoje ręce to sytuacja wygląda zgoła inaczej - w tym przypadku możemy zaoszczędzić modyfikując lub naprawiając samochód własnoręcznie. Jest to opłacalne zwłaszcza w przypadku mniejszych ingerencji w strukturę pojazdu - wymiany kierunkowskazów, żaluzji tylnej szyby, klapki wlewu paliwa, czy chociażby pokrywy przycisku START. Jednak, jeśli nie czujecie się na siłach i nie dysponujecie wiedzą oraz wymaganym doświadczeniem - nie ma przeciwwskazań przed podjęciem większych przedsięwzięć w tym temacie. Nalegamy jednak o zachowanie zdrowego rozsądku. Warto zauważyć, że takie rozwiązanie łączy się z wysokim ryzykiem.  Bardzo szybko może okazać się, że do wykonywanej pracy będą potrzebne profesjonalne narzędzia. Na domiar złego, nawet specjalista-samouk może pogorszyć problem. W takim wypadku stracicie nie tylko gotówkę, ale również czas. 

Rozstrzygnięcie

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie dochodzimy do następującego wniosku - podjęcie dobrej decyzji w sprawie montażu części wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych kwestii - indywidualne zdolności, wiedza z zakresu motoryzacji, zakres usterki lub modyfikacji oraz potencjalne koszta. W przypadku daleko idących modyfikacji warto skorzystać z usług specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie by poradzić sobie z występującymi po drodze problemami. Z drugiej jednak strony, przy niewielkich zmianach w strukturze pojazdu można pokusić się o samodzielność - obiektywnie oceniając swoje predyspozycje jak i potrzebną wiedzę.